O nás

V roce 2010 probíhalo v klášteře v Želivě Convivium duchovní hudby, pořádané Společností pro duchovní hudbu. Mimo jiné aktivity zde probíhala výuka gospelů a spirituálů, vedená Thierrym Fredem François, bývalým basistou světově proslulého seskupení Golden Gate Quartet. Marta Burkert, zapálená účastnice, se odvážně Thierryho zeptala, zda by takové kurzy mohl udělat i pro zájemce ve Zlíně. Thierry tehdy řekl: „Proč ne, je to možné.“ Ale později přiznal, že měl jisté pochybnosti, zda budeme schopni celou akci zvládnout. Díky velkému nadšení a víře v úspěch, jsme našli finanční prostředky. Dali jsme zájemcům o sborový zpěv na vědomí, že proběhne týdenní stáž gospelového zpívání. Mohl se přihlásit každý, bez rozdílu věku, vyznání, barvy pleti a pěveckých zkušeností. Tak vznikl první ročník v roce 2011, naše první nesmělé krůčky, ale už tehdy skvělý výkon! 

Zásadním poznatkem bylo, že gospel a spirituál je nutno zpívat z celé duše, z plna hrdla a plných plic. Proto takový malý pokyn, přání… „Duše, zpívej!“ A název pro další ročníky byl na světě! 

V roce 2011 se zdálo, že půjde o jednorázovou akci. Ale nebylo tomu tak. Thierry do dalšího ročníku zapojil fenomenálního pianistu a zpěváka Rolanda Chamma. V roce 2017 Roland přivedl superstar Francie, Kevona Stévy Claire. 

První tři roky nás významně podpořil chrámový sbor Tibi při kostele Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Zlíně, na Jižních svazích vedený sbormistrem Antonínem Molkem.

Po čtyři roky nás také jako významný partner provázela organizace Naděje Zlín. 

Gospely se staly na začátku letních dnů tak vyhledávanými nejen zpěváky, ale i publikem, že akci přestala stačit kapacita kostela. Proto jsme pro zachování existence akce Zlínu založili nejdříve občanské sdružení, které posléze přešlo v zapsaný spolek Duše zpívej, centrum na podporu kulturních aktivit. Od těchto chvil jsme také navázali spolupráci s organizací Malá Múza. Pod vedením Kláry Cahové a jejích kolegů z hudební školy Yamaha probíhal v dopoledních hodinách hudební příměstský tábor, kam jsme vysílali naše gospelové lektory, aby se věnovali hudební výchově dětí. Odpoledne naši „gospelisté“ pokračovali v práci s dospělejšími zpěváky. Vyvrcholením společného týdenního snažení byly koncerty v Kongresovém a univerzitním centru ve Zlíně 

Během let, kdy jsme akci pořádali, se stala tradiční pro první prázdninové dny ve Zlínském klubu 204 a přilehlém Komenského parku.

Letošní gospel – Gospel Zlín 2022 bude trochu jiný.

Sejdeme se ve Zlíně po dvouleté pauze. Během ní jsme navždy ztratili naši hvězdu, naši inspiraci, opravdového génia, inspirující osobnost a skvělého pianistu Rolanda Chamma.

Jsem si jistá, že by si „náš“ Roland nepřál, abychom přestali v našem snažení. Dostali jsme skvělý základ pro to, abychom naše schopnosti rozvíjeli, abychom gospelům a spirituálům dodali potřebnou hloubku projevu i vášeň, abychom za žádnou cenu nepolevovali v našem úsilí. Vždyť i na potápějícím se Titaniku muzikanti hráli až do konce.

Život jde dál.

Klub 204 je také minulostí. Místem nácviku bude díky podpoře a pochopení Základní umělecké školy Morava Zlín hudebna Domu kultury ve Zlíně.

Stále platí to, co na začátku. Během gospelového týdne dochází k propojení kultur, náboženství, generací. Vznikají tu pevná přátelství, lidé prostě souznějí. 

Gospely a spirituály nejsou jednoduché. Neslibujeme zázraky. Týden gospelového zpívání je intenzivní umělecká tvorba. Naši lektoři pro nás a pro úspěch akce ze sebe vydají maximum. Totéž očekávají od nás. Pak ale výsledek stojí za to. V procesu tvorby je nutné projevit schopnosti sebekázně, dochvilnosti, značnou dávku tolerance, naslouchání druhým, respektu. Je to tvrdá práce, která ale přinese ovoce. A my se nestačíme divit, co jsme za pouhý týden sobě i světu dokázali. Jako bychom to ani nebyli my, ale naše duše za nás zpívaly, z plna hrdla, z plných plic, z celého srdce